«Հայաստանին եւ Ռուսաստանին միավորում է դարավոր բարեկամությունը եւ այն անքակտելի է». Անդրանիկ Քոչարյան
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, հանձնաժողովի անդամներ Տիգրան Կարապետյանը, Վարդան Վարդանյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Գոռ Գեւորգյանը մայիսի 15-ին հանդիպել են ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի պատվիրակության հետ:
Ողջունելով ռուսաստանցի գործընկերներին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Անդրանիկ Քոչարյանը շնորհավորել է Հաղթանակի օրվա կապակցությամբ՝ նշելով, որ նախադեպը չունեցող պատերազմին մասնակցել է շուրջ 600 հազար հայորդի, որոնք իրենց մեծ ներդրումն են ունեցել ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի գործում:
Հանձնաժողովի նախագահը համառոտ ներկայացրել եւ կարեւորել է անկախացումից հետո հայ-ռուսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, երկու երկրների միջեւ կնքված փաստաթղթերը, որոնք հիմք են ռազմավարական փոխգործակցության: Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծել է պաշտպանության, տնտեսության, մշակույթի բնագավառներում եւ քաղաքական դաշտում համագործակցությունն ու զարգացման ուղիները:
Կարեւոր է համարվել նաեւ միջխորհրդարանական կապերի սերտացումը եւ այդ համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի պաշտոնական հանդիպումները:
Նշվել է, որ պաշտպանության ոլորտում համատեղ իրականացվում են նոր ծրագրեր, սակայն կան օրենսդրական խնդիրներ, որոնց լուծման ուղղությամբ տարվում են աշխատանքներ:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի նախագահի տեղակալ, պատվիրակության ղեկավար Սերգեյ Արենինը միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում կարեւոր է համարել հանձնաժողովների միջեւ կառուցողական գործակցությունն ու շարունակականությունը:
Պատվիրակության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ ռուս-հայկական դարավոր բարեկամությունն առավել կամրանա եւ կհզորանա:
Քննարկվել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներ, պաշտպանության բնագավառի զարգացմանն ու խորացմանն առնչվող հարցեր:

А.Кочарян: “Армению и Россию объединяет вековая нерушимая дружба”
15 мая председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян и члены комиссии Т.Карапетян, В.Варданян и депутат Г.Геворкян встретились с делегацией Комитета по обороне и безопасности СФ ФС РФ.
Приветствуя российских коллег в НС, А.Кочарян поздравил их с Днем Победы, отметив, что в беспрецедентной войне приняли участие около 600 тысяч сынов армянского народа, внесших большой вклад в победу над фашизмом.
Председатель комиссии подчеркнул высокий уровень армяно-российских отношений после обретения независимости, отметил заключенные между двумя странами документы, ставшие базой стратегического взаимодействия. А.Кочарян выделил пути сотрудничества и развития в сферах обороны, экономики, культуры, в политическом поле.
Отмечена также важность укрепления межпарламентских связей и в этом контексте официальных встреч Председателя НС РА А.Мирзояна и Председателя СФ ФС РФ В.Матвиенко.
Констатировано, что в области обороны совместно осуществляются новые программы, однако есть законодательные проблемы, по разрешению которых ведется определенная работа.
Руководитель делегации, заместитель председателя Комитета по обороне и безопасности СФ ФС РФ С.Аренин в развитии межпарламентских отношений подчеркнул важность постоянного конструктивного взаимодействия между комиссиями.